а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закатанчи

закатанчат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36881
1. заклучи, затвори
Англиски: lock Албански: mbyll, mëshel
Примери:
Ја закатанчи вратата.
2. (се закатанчи) се задави
Англиски: suffocate Албански: mbyt, zë frymën
Примери:
Во изразот: Да ти се закатанчи! - (клетва) да се задавиш, да даде бог.
Изведенки
закатанчува несв.
(се) закатанчуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК