а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закастри

закастрат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да кастри, да реже.
Англиски: prune Албански: pres, krasis, shkurtoj
Примери:
Ги закастри дрвата во дворот.
2. Искастри малку, изреже дрво, гранки.
Англиски: prune Албански: pres, krasis, shkurtoj
Примери:
Ги закастри гранките на оревот што им држеа сенка на младите лози.
Изведенки
закаструва несв.
закаструваат