а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закаса

закасаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32083
1. Почне да каса, да јаде.
Англиски: eat Албански: kafshon, han
Примери:
Закаса од лепчето и излезе.
2. Почне да задева, да боцка некого со зборови.
Англиски: annoy Албански: ngacmoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа го закаса мажот и не го остави на мира дури не ѝ кажа сѐ.
3. (се закаса) Почне да се каса еден со друг.
Англиски: bite Албански: kafshoj
Примери:
Кучињата долго 'ржеа и најпосле се закасаа.
4. (се закаса) Почне да се задева, да се кара.
Англиски: quarrel Албански: hahem, grindem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Штом ќе се видеа, јатрвите веднаш ќе се закасаа.
Изведенки
закасува несв.
(се) закасуваат