а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закара

закараат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40290
1. Почне да кара, да укорува некого.
Англиски: scold Албански: shan
Примери:
Мајка благо не закара оти доцна се вративме дома.
2. Почне да кара, да пцуе.
Англиски: scold Албански: grindem
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Толку многу беше лут што сите ги закара.
3. (се закара) Почне да се кара, да се расправа.
Англиски: quarrel Албански: grindem
Примери:
Тој се закарал со сите комшии.
Тие се закараа за пари.
Изведенки
1. закарува несв.
(се) закаруваат
2. закарување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК