а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закара

закараат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да кара, да укорува некого.
Англиски: scold Албански: shan
Примери:
Мајка благо не закара оти доцна се вративме дома.
2. Почне да кара, да пцуе.
Англиски: scold Албански: grindem
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Толку многу беше лут што сите ги закара.
3. (се закара) Почне да се кара, да се расправа.
Англиски: quarrel Албански: grindem
Примери:
Тој се закарал со сите комшии.
Тие се закараа за пари.
Изведенки
1. закарува несв.
(се) закаруваат
2. закарување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи