а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заканува

(се) закануваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 2620
За ситуација, настани - предизвикува страв.
Англиски: threaten Албански: kërcnon
Употреба: Преносно значење
Примери:
На населението му се заканува глад.
Нередите се закануваат сериозно да ја потресат земјата.
Изведенки
заканување ср.
мн. заканувања
глаг. им.
Пример: Не се плашам веќе од твоите заканувања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК