а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заканувачки

заканувачкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 12669
Што е заплашувачки, застрашувачки.
Англиски: threatening
Примери:
заканувачко писмо, заканувачка тишина
Изведенки
заканувачки прил.
Пример: Не погледна заканувачки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК