а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закани

заканат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16183
1. Почне да кани, да повикува на нешто.
Англиски: invite Албански: ftoj
Примери:
Штом ќе ме види, ќе ме закани да му одам на гости.
2. Почне да кани, да нуди со нешто.
Англиски: offer
Примери:
Ме заканија да земам од зелникот.
3. Заплаши, застраши некого.
Англиски: threaten Албански: kërcnon
Примери:
Тие му се заканија со тупаници.
Судијата се закани дека ќе го прекине мечот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК