а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заканителен

заканителниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 51423
Што изразува или содржи закана.
Англиски: threatening
Примери:
заканителен поглед, заканителни гласови
Изведенки
заканително прил.
Пример: Му заповеда заканително.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК