а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закана

мн. закани
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2878
1. Заплашување, застрашување со нешто (обично со зборови).
Англиски: threat Албански: kërcënim
Примери:
Вртеше со главата во знак на закана.
Се наслушав закани и клевети.
2. Можна опасност.
Англиски: danger Албански: rrezik
Примери:
Собата и изгледаше голема и полна со некаква закана.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК