а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закалуѓери

закалуѓерат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 41034
1. Направи да стане калуѓер, калуѓерка.
Англиски: send to monastery Албански: bën murgesh
Употреба: Црковен термин
Примери:
Девојката ја закалуѓериле против нејзинатата волја.
2. (се закалуѓери) Стане калуѓер, калуѓерка.
Англиски: become monk Албански: bëhet murg, murgesh
Употреба: Црковен термин
Примери:
Тој се закалуѓерил на постари години.
Изведенки
1. закалуѓерува несв.
(се) закалуѓеруваат
2. закалуѓерување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК