а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закали

закалат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Разлади усвитено железо со ладна вода за да стане поцврсто.
Англиски: steel-face Албански: ftoh
Употреба: Преносно значење , Технологија
Примери:
Го закалија железото.
2. Направи некој да биде јак, издржлив.
Англиски: make stronger Албански: përforcoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тешкиот живот го закали.
3. (се закали) Стане јак, издржлив, се очеличи.
Англиски: steel Албански: i qëndrueshëm
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој се закали во текот на борбите.
Изведенки
1. закалува несв.
(се) закалуваат
2. закалување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК