а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закаже

закажат; закажи, закажете; закажав, закажаа; закажал; закажан; (ќе) закажев, (ќе) закажеа; (ќе) закажел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9177
1. Почне да кажува.
Англиски: tell Албански: fillon të tregoj
Примери:
Таа ми закажа за филмот што го гледала вчера, ама не ми докажа.
2. За состанок, средба - договори или објави одржување (со термин и место).
Англиски: appoint Албански: caktoj
Примери:
Тој го закажа местото на средбата.
За вечер закажал состанок.
Изведенки
1. закажува несв.
закажуваат
2. закажување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК