а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закажан

закажаниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 12331
Што е претходно договорен, определен со време.
Англиски: agreed
Примери:
Не дојде на закажаната средба.
Се собраа на закажаното место.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК