а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закади

закадат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да кади (со темјан).
Англиски: fumigate
Употреба: Црковен термин
Примери:
Закади со темјан.
Изведенки
1. закадува несв.
закадуваат
2. закадување ср.
глаг. им.