а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заита

заитаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 41417
1. Почне да ита, да брза.
Англиски: hurry up Албански: ngutet, shpejton
Примери:
Тој заита по патот.
2. поита, побрза
Англиски: hurry Албански: shpejton, ngutet
Примери:
Децата заитаа накај него.
Изведенки
заитува несв.
заитуваат