а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заискри

заискрат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19650
засветка, засјае
Англиски: sparkle
Примери:
Очите му заискрија.
Запалката заискри во неговите дланки.
Заискрија капките роса по тревата.
Изведенки
1. заискрува несв.
заискруваат
2. заискрување ср.
глаг. им.