а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заискри

заискрат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19453
засветка, засјае
Англиски: sparkle
Примери:
Очите му заискрија.
Запалката заискри во неговите дланки.
Заискрија капките роса по тревата.
Изведенки
1. заискрува несв.
заискруваат
2. заискрување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК