а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заискачи

(се) заискачат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да се искачува.
Англиски: climb
Примери:
Тие се заискачија по стрмниот рид.
Изведенки
заискачува несв.
(се) заискачуваат