а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заинтригира

заинтригираат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19902
Пројави големо љубопитство, големо интересирање.
Англиски: intrigue
Примери:
Сакаше со нешто да го заинтригира.