а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заинтересува

(се) заинтересуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36350
(се) заинтересира
Англиски: interest
Примери:
Тој се заинтересува за неговата судбина.