а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заинтересуван

заинтересуваниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 48134
заинтересиран
Англиски: interested
Примери:
Заинтересувано дете.
Изведенки
1. заинтересувано прил.
Пример: Ја разгледа куќата заинтересувано.
2. заинтересуваност ж.