а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заинтересира

заинтересираат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6025
1. Побуди интерес кај некого за нешто, привлече нечие внимание.
Англиски: intrigue Албански: intrigoj, interesoj
Примери:
Новата книга ги заинтересира читателите.
Веста ги заинтересира селаните.
2. (се заинтересира) Пројави, покаже интерес за нешто.
Англиски: interest Албански: interesoj
Примери:
Адвокатот се заинтересира за мојот случај.
Тие се заинтересираа за нашиот разговор.