а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заинтересиран

заинтересирани
Вид збор: Придавка
Ранг: 2716
Што покажува интерес за нешто.
Англиски: interested
Примери:
Заинтересирана публика.
Заинтересиран очевидец.
Изведенки
1. заинтересирано прил.
Пример: Го слушаше заинтересирано.
2. заинтересираност ж.