а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заинаети

(се) заинаетат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22885
Почне да се инаети.
Англиски: defy Турски: inat
Примери:
Се заинатил и не сакал да излезе.
Таа се заинаети и не сакаше да го послуша.
Изрази
Се заинаетил како магаре на мост - тера инает, го фати голем инает.
Изведенки
заинаетува несв.
(се) заинаетуваат