а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заим

Види и: заем (м.)
мн. заими
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 49744
1. позајмица, позајмување, заем
Англиски: loan Албански: huazim, kredi
Употреба: Дијалектен збор
2. Корисник на голем феудален имот (во Турското Царство).
Албански: shfrytëzues i pasuris feudale
Употреба: Архаизам