а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заика

заикаа
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 55881
Почне да ика.
Англиски: hiccup
Примери:
Пиперката толку го излути што заика.
Изведенки
заикува несв.
заикуваат