а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заиде

заидат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да иде, да доаѓа.
Англиски: come
Примери:
Одоздола заиде еден старец.
По полето заидоа овци.
Изведенки
заидува несв.
заидуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи