а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заигра

заиграат; заиграл
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4069
1. За оро, танец - почне да игра.
Англиски: dance Албански: kërcej
Употреба: Музика и танц
Примери:
Младенците заиграа колку за адет.
Наскоро ќе ѝ заиграме на свадба.
2. За друг вид игра - почне да игра.
Англиски: play Албански: luaj
Примери:
Децата заиграа во песокта.
Тие заиграа карти.
3. Натера некој да игра, го занесе во играта.
Англиски: play Албански: luaj
Примери:
Таа го заигра девојчето со една кукла.
4. Направи некаков вид игра, некакво движење, мрдање.
Англиски: play Албански: luaj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Кучето весело заигра околу неговите нозе.
Сенката му заигра по ѕидот.
Насмевка му заигра околу усните.
5. Затрепери од радост, возбуда.
Англиски: tremble Албански: dridhem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Срцето му заигра од радост.
Осетив како ми заигра целата снага.
6. (се заигра) Се занесе во игра.
Англиски: play Албански: luan
Примери:
Детето се заигра со новата играчка.
Мажите се заиграа карти.
Изведенки
1. заигрува несв.
(се) заигруваат
2. заигрување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК