а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зазјапа

(се) зазјапаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да зјапа, да ѕури.
Англиски: stare
Примери:
Зазјапа во мене како првпат да ме гледа.
Изведенки
1. зазјапува несв.
(се) зазјапуваат
2. зазјапување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи