а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зазрее

зазреат; зазреј, зазрејте; зазреав, зазреаја; зазреал; зазреан; (ќе) зазреев, (ќе) зазрееја; (ќе) зазреел; зазреен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25504
1. За плод - почне да зрее.
Англиски: ripen Албански: piqet, bëhet
Употреба: Ботаника
Примери:
Зазреаја смоквите во градината.
2. За човек, мисла - стане подобар, посовесен, поумен.
Англиски: mature Албански: piqem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Со годините и тој зазреа.
Изведенки
1. зазрева несв.
зазреваат
2. зазревање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК