а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зазор

мн. зазори
Вид збор: Именка, машки род
1. срам
Англиски: shame Албански: turp
Примери:
Почувствува зазор при средбата со неа.
2. страхопочит
Англиски: respect Албански: respektoj
Примери:
Го гледаше со зазор очите.
3. одвратност, одбивност
Англиски: aversion Албански: neveri
Примери:
Чувствуваше зазор кон таквите постапки.
4. толеранција
Англиски: tolerance
Употреба: Технологија
Примери:
зазор од 0,2 милиметри
FlexiMac
 менување на македонски глаголи