а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зазорлив

зазорливиот
Вид збор: Придавка
1. Што е срамежлив.
Англиски: shy
Примери:
зазорливо дете
2. Што е плашлив, страшлив.
Англиски: timid
Примери:
зазорлив човек
FlexiMac
 менување на македонски глаголи