а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зазори

Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да се разденува, да се развиделува, се појави зора.
Англиски: lighten Албански: agon, gdhin
Употреба: Безлично
Примери:
Тргнаа пред да се зазори.
Зората зазори.
2. (се зазори) Настапи зора.
Англиски: dawn Албански: gdhin, agon
Употреба: Безлично
Примери:
Се зазори пред да ја решам задачата.
Изведенки
1. зазорува несв.
2. зазорување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи