а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зазорен

зазорниот
Вид збор: Придавка
1. Што предизвикува срам, што е срамен.
Англиски: shameful
Примери:
зазорна постапка
2. Што е непријатен, одвратен.
Англиски: repulsive
Примери:
зазорни зборови
Изведенки
зазорно прил.
Пример: Се однесуваше зазорно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи