а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зазнае

зазнаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да знае, да сфаќа, да разбира по нешто; стане свесен за нешто.
Англиски: comprehend
Примери:
За некои работи зазнав многу доцна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи