а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зазими

зазимат
Вид збор: Глагол, свршен
1. (се) зазими
Албански: dimër
Употреба: Безлично
Примери:
Кога ќе зазими, ќе се вратиме назад во селата.
2. Ја почне зимата, се најде некаде при настапувањето на зимата.
Албански: dimër
Примери:
Тие ќе зазимат оваа година на туѓина.
3. (се зазими) Настапи, почне зима.
Албански: dimër
Употреба: Безлично
Примери:
Годинава рано се зазими.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи