а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заземји

заземјат
Вид збор: Глагол, свршен
Сврзе електричен апарат со земјата, направи заземјување.
Англиски: ground
Употреба: Технологија
Изведенки
1. заземјува несв.
заземјуваат
2. заземјување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи