а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зазелени

(се) зазеленат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да станува зелен.
Англиски: green
Примери:
Напролет дрвјата повторно ќе (се) зазеленат.
Изведенки
зазеленува несв.
(се) зазеленуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи