а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зазеленее

(се) зазеленеат
Вид збор: Глагол, свршен
се зазелени
Англиски: green
Примери:
За да ја испита послушноста на Јован, св. Памво му нареди да залева еден сув стап забоден во земја, сѐ додека не зазеленее.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи