а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заздрави

заздрават
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21489
1. Зацврсти нешто, направи да биде поздраво, поцврсто, постабилно.
Англиски: reinforce Албански: përforcoj
Примери:
Сака да ја заздрави својата куќа.
2. Направи некого посилен, посигурен во нешто.
Англиски: strengthen Албански: përforcoj
Примери:
Ќе настојува да го заздрави статусот на студентите.
3. Поврати здравје, закрепне, стане поздрав, поцврст.
Англиски: recover Албански: rimarr
Примери:
Кога ќе заздрави, ќе ја продолжи работата.
4. За рана - оздрави, зарасне.
Англиски: heal Албански: shërohet
Употреба: Медицина
Изведенки
1. заздравува несв.
заздравуваат
2. заздравување ср.
глаг. им.