а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зазвучи

зазвучат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да звучи; се појави, се огласи некаков звук, глас и сл.
Англиски: sound
Примери:
Топло зазвучи неговиот глас.
Зазвучија удари на камбана.
Гласовите оживеано зазвучија.
Изведенки
зазвучува несв.
зазвучуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи