а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зазборува

зазборуваат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да зборува.
Англиски: talk Албански: bisedon
Примери:
Ниеден не сакаше прв да зазборува.
Момчето зазборува забрзано.
2. Задржи некого во разговор, одврати внимание некому од нешто друго.
Англиски: talk into Албански: flas në
Примери:
Ти ќе го зазборуваш чуварот, а јас ќе влезам внатре.
Се обиде да го зазборува за неважни работи.
3. (се зазборува) Се занесе во разговор.
Англиски: talk Албански: bisedon
Примери:
Многу се зазборувавме и не забележавме кога поминало времето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи