а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зазбира

зазбираат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да збира, да собира нешто, збира.
Англиски: collect Албански: mbledh
Примери:
Зазбирал стари монети од пред некое време.
2. (се зазбира) Почне да се збира, да се собира на едно место.
Англиски: gather Албански: mblidhet, tubohet
Примери:
Уште взори се зазбираа свадбарите.
Изведенки
зазбирува несв.
(се) зазбируваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи