а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зазбивта

(се) зазбивтаат
Вид збор: Глагол, свршен
се зазбива
Англиски: pant
Примери:
Се зазбивтав, повеќе од страв отколку од напор.
Изведенки
зазбивтува несв.
(се) зазбивтуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи