а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зазбивтан

зазбивтаниот
Вид збор: Придавка
зазбиван
Англиски: panting
Примери:
Зазбивтано дете.
Изведенки
1. зазбивтано прил.
Пример: Зборуваше зазбивтано.
2. зазбивтаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи