а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зазбива

(се) зазбиваат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да збива, да се задишува, се збива.
Англиски: pant, gasp
Примери:
Се зазбива од долгото одење по патот.
Изведенки
зазбивува несв.
(се) зазбивуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи