а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зазбиван

зазбиваниот
Вид збор: Придавка
Што е задишан.
Англиски: panting
Примери:
Зазбиван од возбуда.
Зазбивани лица.
Изведенки
1. зазбивано прил.
Пример: Тие шепотеа зазбивано.
2. зазбиваност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи