а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зазаби

(се) зазабат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да се заби.
Англиски: snarl
Примери:
Кучето ни се зазаби.
Штом ги виде децата, тој се зазаби.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи