а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зазабица

мн. зазабици
Вид збор: Именка, женски род
Воспаление на венците, обично кај коњите.
Англиски: gingivitis
Употреба: Медицина
Примери:
Коњите ги фати зазабица.
Изрази
(разг., шег.) Фати зазабица - почувствува силна желба да добие, да има при споменување некое јадење или нешто друго.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи