а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зажубори

зажуборат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да жубори.
Англиски: murmur
Примери:
Планинските потоци зажубореа.
Изведенки
зажуборува несв.
зажуборуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи